Adjektiv: A-form
Adjectives: A-form
Adjektiivi: A-muoto

  • 1
    A-formen av
    adjektiv
    bildas oftast genom att ändelsen    -a läggs direkt till grundformen.
    The a-form of the
    adjective
    is most often created by the ending -a, that is added directly to the primary form.
    Adjektiivin
    A-muoto muodostetaan usein lisäämällä pääte -a suoraan perusmuotoon.
    Ex.
    en gul tröja ‒ min gula tröja
  • 2
    Adjektiv som slutar på obetonat -ad eller -ast får -e istället för -a. Formen kallas ändå för a-form. (Adjektiven på -ad är perfekt particip av
    grupp 1
    -verb. Adjektiven på -ast är superlativ.)
    Adjectives that end with unaccented -ad or -ast get -e instead of -a, but it is still the a-form. (The adjectives ending with -ad are perfekt participles of
    group 1
    verb. The adjectives ending with -ast are superlatives.)
    Adjektiivi joka päättyy painottomaan -ad tai -ast saa -e:n -a:n sijaan. Muotoa kutsutaan silti a-muodoksi. (Adjektiivi päättellä -ad on partisiipin perfekti of
    ryhmässä 1
    Adjektiivi päättellä -ast on superlatiivi.)
    Ex.
    Tröjorna är nytvättade.
      
    min nytvättade tröja
      
    de dyraste lägenheterna
  • 3
    Liten har två a-former: "små" används alltid i
    plural
    och "lilla" används direkt före
    substantiv
    i
    singular
    .
    "Liten" has two a-forms: "små" is always used in
    the plural
    and "lilla" is used directly before
    nouns
    in
    singular
    .
    Sanalla ”liten” on kaksi a-muotoa: sanaa ”små” käytetään aina
    monikossa
    ja sanaa ”lilla” käytetään ennen
    substantiivia
    yksikössä
    .
    Ex.
    den lilla bilen
    mitt lilla rum
    två små bilar
    Rummen är små.
  • 4
    "Blå" och "grå" får oftast inget -a, utan a-formen blir densamma som grundformen.
    "Blå" and "grå" most often do not get the -a, but the a-form is the same as the primary form.
    ”Blå” ja ”grå” eivät yleensä saa -a:ta vaan a-muoto on sama kuin perusmuoto
    Ex.
    de blå jackorna
      
    Husen är grå.
  • 5
    Adjektiv som slutar på obetonat "el", "en" eller "er" tappar "e" i a-formen.
    Adjectives that end with an unaccented "el", "en" or "er" lose the "e" in the a-form.
    Adjektiivi joka päättyy painottomaan "el", "en" tai "er" menettää "e":n a-muodossa.
    Jfr
    vaken ‒ vakna
      
    enkel ‒ enkla
      
    vacker ‒ vackra